wz 

Na úvod:

Proč existuje tato stránka? Je věnována systému fotoaparátů s výměnnými objektivy založeném na bajonetu typu K. Tento bajonet je již více než čtyřicet let spojen se značkou Pentax. A protože zrcadlovky Pentax dnes trochu zapadají v záplavě všemožných Canonů, Nikonů, Sony a už i Fuji, rozhodl jsem se před několika lety pentaxí systém trochu přiblížit ostatním.

Nutno přiznat, že snaha nepadla úplně mimo, neboť nejen touto stránkou, ale hlavně osobním kontaktem se mi již podařilo k tomuto systému fotoaparátů postupně zlákat víc jak dvě desítky lidí, které znám osobně a jistě mnohé další, které zaujaly mnohé debaty v internetových fórech, nebo kteří se obraceli přímo do mailu s mnoha dotazy..

 

A jak to celé začalo? Mé první fotozážitky sahají do let osmdesátých, kdy jsem čas od času ukořistil některý z domácích aparátů a cvakal si, co se mi právě líbilo. Mezi prvními 6x6 Agfa CLICK II, domlácený starý Fokaflex 6x6, později sovětský Elikon 35C s 35/2.8 Industarem 95 a nakonec Olympusí kompakt s AF 38-70 zoom objektivem. Film má ovšem několik nevýhod. Jednak jsou to náklady na film, vyvolání a fotky. A také dlouhé čekání na obrázky a komplikovaná digitalizace do použitelné podoby.

Velkým zlomem tak byl příchod digitálních fotoaparátů a jejich postupné zpřístupnění širším masám lidí. Kolem roku 2002 pořídil spolužák HP735, což byl třímegapixelový kompakt a možnost mít obratem fotky v počítači mě nadchla. Začátkem roku 2004 jsem si z brigádních výdělků pořídil první digifoťák - Casio QV-R40. Malinký čtyřmegapixelový foťáček, který měl docela slušný objektiv, vešel se do dlaně a hlavne - šlo na něj pomocí vytvořených best shotů nastavit manuálně různé časy závěrky, clony apod. Je také ohromně rychlý, zvlášť na svoji dobu, kdy bylo běžné, že kompakty startovaly 3-4 vteřiny a zaostřovaly celou věčnost. Tahle malá věc během vteřiny vyklopí objektiv a udělá snímek. Vydržel mi něco přes tři roky a zvládl vyrobit přes 30 000 fotek, než mu umřela závěrka. Mám ho doteď, ale už jen na památku.

Ale již tou dobou jsem pomalu pokukoval po digitálních zrcadlovkách, jejichž cena se z astronomických výšin pomalu snižovala do úrovně dostupné třeba i studentovi. Hodně mě zaujal třeba Nikon D50, ale brzy jsem objevil ješte alternativu - Pentax. Tělo *IstDL mělo stejný snímač, ale cena byla příjemnější. Brzy se objevil pro Pentax klíčový model K100D, který přinesl technologii plovoucího snímače a tedy možnost stabilizace pro všechny objektivy. Nebýt neplánovaných zdravotních výdajů a nutnosti pořídit náhradu za umřelé Casio, pořídil bych jej. O trochu později se mi však zadařilo našetřit znova a tou dobou byl pentaxí špičkou K10D. Fotoaparát s 10 Mpix CCD snímačem něměl příliš konkurence. Sony A100 měla hodně omezený výběr objektivů, Canon EOS 40D i Nikon D80 byly oba o kus dražší a o stabilizovaných objektivech ani nemluvě. Koncem roku 2007 jsem si v jednom z lokálních obchodů objednal K10D a k němu Sigmu 17-70. Tělo se jim sice podařilo po 14 dnech splašit, ale onen objektiv s pentaxím bajonetem ne a ne. Pán z obchodu mi několikrát vyvolával, že Pentaxů je hrozně málo a že už asi končí a jestli nechci pěkný Nikon D80, co má právě v akci.. a táhlo se to dlouhé týdny.

Začátkem roku 2008 se objevily první dohady o budoucím pentaxím těle a zároveň nesmysly z obchodu neustávaly, tak jsem objednávku zrušil. A udělal jsem dobře. V únoru 2008 byl světu představen Pentax K20D, který obrazovým výstupem válcoval veškerou konkurenci. 14.6 Mpix CMOS snímač s tehdy u DLSR revolučním živým náhledem schopný normálně fotit i při ISO3200 neměl v tu chvíli nikdo. A co bylo nejlepší, cena zůstala prakticky na úrovni K10D, takže jsem si už další měsíc odnášel z DVF.cz nového mazla i se Sigmou 17-70/2.8-4.5, kterou tam neměli problém sehnat. Byl to jeden z vůbec prvních kusů K20D, které se do ČR dostaly.
Z aparátu jsem byl nadšený, ale brzo mi bylo jasné, že bez externího blesku to moc nepujde a že 70mm je pořád hodně krátké ohnisko a že by se hodil i světelný objektiv... a tak jsem pomalu upadl do kolečka zkoušení, shánění, kupování, dražení v aukcích... přibyl blesk, přibyl 55-300, přibyl 50/1.4, přibyly M42 objektivy, širokáč, světelná pětatřicítka, světelné tele.. Na ústav mikroelektroniky, kde jsem tou dobou péhádéčkoval, jsme pořídili zajímavý Pentax Kx pro snímání na mikroskopu.. 

V roce 2010 potom Pentax již pod nadvládou firmy Hoya uvedl na trh v mnoha ohledech převratný Pentax K-5 a v půlce roku 2011 jsem si ho pořídil s DA18-135WR a postupně posháněl přes dvacet dalších objektivů, další blesky, telekonvertory, mezikroužky, dálkové spouště, kabely. Přibylo mi postupně také několik filmových fotoaparátů s K bajonetem, ať už to byl plně manuální Revue SC-5, nebo později pentaxy SF-7 a MZ-10 s gripem na AA baterky. Do laboratoře přibyly K-01 a K30, 100/2.8 WR Makro. Kolegům a známým různé Kx, Kr, K30, K50, K3 a spousta různých objektivů, přičemž mám tendenci si všechno pujčovat na hraní :)
K20D funguje bez zaváhání doteď, přežil několik bouřek, několik sprchování, několik let téměř denního nošení a jeho počítadlo se blíží k číslu 60 000. Občas ho pro radost vyvenčím a několikrát mi posloužil jako záloha, když K-5 pobýval v servisu.

Sám mám momentálně jako hlavní foťák stále věrný K-5, který už má najeto přes sto tisíc, a vyčkávám novinky. K-1 není i přes slušný výstup něco, co by mě s hmotností i velikostí cihly a 4 snímky za vteřinu nějak zásadně lákalo. A obecně fullframe jako základní foťák ani nechci, přestože fullframe objektivů mam slušnou řádku od širokáčů po dlouhé teleobjektivy. Možná někdy časem na hraní nebo jeho nástupce, kdyby se opravdu povedl a byly k němu slušné nové objektivy.
Současný vrchol APS-C K-3II je už za zenitem, protože je to v podstatě pořád K3. A nedávno představený retrostylový Pentax KP postrádá příliš mnoho pokročilé výbavy na můj vkus a zapadá spíš do nadšenecké řady KS, než do K10D/K20D/K7/K5/K3 linie.. doufejme bude nějaký ten K-2 APS-C král co nejdřív a snad trochu blíž třeba k Nikonu D500 ostřením.
 
Co se kompaktů týká, náhradou za první Casio bylo další Casio, tentokrát EX-Z110, které doteď občas používám a obdivuji rychlost s jakou ostří i v příšerném světle. Později ho vystřídal na každodenní nošení v brašně a po kapsách Olympus XZ-1, který při focení do RAW nabízí velice slušný výstup. Vše ještě umocňuje F1.8 objektivem a možností používat externí blesk, nebo filtry a předsádky. Pokud chcete dnes už velice dostupný slušný kompakt, tak ho za 3k seženete bez problému. Případně i jeho nástupce XZ-2 s CMOS snímačem.


V oddílech přístupných v seznamu vlevo jsem se pokusil postupně rozebrat několik důležitých i zajímavých věcí, které by mohly budoucím i stávajícím pentaxistům pomoci..

 

 

Máte-li rozumný dotaz nebo připomínky, klidně mi pošlete e-mail na xmeda@seznam.cz a pokud budu vědět, odpovím nebo odkážu na zdroje.
Případně využijte i vzkazník vlevo.

Michal ~ xMeda

A kdyby někdo chtěl zasponzorovat, tak může na 670100-2202584787/6210 :))