Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Tipy a triky 

 

M42 objektivy a redukce

M42 objektivy, tedy manuální se závitem o průměru 42mm místo bajonetu lze docela efektivně využít na Pentaxích tělech. Potřebujeme k tomu redukci P-K/M42. Ideálně originální od Pentaxu, protože celá zmizí v bajonetu a nebrání ostření na nekonečno svojí tloušťkou jako krámy s límečkem. Originál je taky z kvalitní nerezové oceli a má kvalitní jistící pružinku. Narozdíl od různých napodobenin je poměrně těžké na něm strhnout závit nebo v něm zaseknout objektiv.

 

ANO - originální redukce

 

 

NE - jedna z neoriginálních redukcí s límcem - u mnoha objektivů znemožňují ostření na nekonečno.

 

 

Pentaxí kousek zblízka:

Na spodní fotce je detail pérkového zámku, který drží redukci na místě a také zabraňuje překroucení objektivu.

 

Jeden docela zajímavý alternativní adaptér je k nalezení tady: http://www.fotopl.cz/produkt,773,2018.html

 

Než adaptér začneme používat, musíme do CUSTOM MENU a povolíme tam položku použití aperture ringu neboli clonového kroužeku. Nyní bude fotoaparát měřit, potvrzovat ostřění a stabilizovat s čímkoliv. Je jedno jestli to je objektiv, mikroskop, pin-hole nebo dalekohled.

 

Adaptér a objektiv se nasazují takto: http://www.youtube.com/watch?v=6U2gRSqLpPM

A sundávají takto: http://www.youtube.com/watch?v=0mImnkj-_i0

 

Alobal, který je na videu vidět, je pomůcka, která přijde vhod, má-li námi používaný objektiv spodní část natřenou. Důležité pro aktivaci správného měření expozice a záchytného ostření je totiž aby byly zkratovány piny na bajonetu. Lze k tomu při častém používání M42 objektivů zhotovit kroužek ze silnějšího alobalu (na pentaxfriends.eu se objevil nápad s vystřižením z alu-podnosu na grilování) nebo z cca 0,1mm plechu. Silnější není dobré používat, protože by to mohlo vadit ostření na nekonečno. (Záleží na objektivu, některé umí ostřit i "za nekonečno" a nevadí jim ani milimetr, jiné jsou přesně udělané a mají s tím potíže)

 

S nasazeným objektivem zadáme fotoaparátu ohniskovou délku objektivu aby si uměl přepočítat korekce pro stabilizaci. Úkol splněn a můžeme fotit, neboť fotoaparát nám v MF režimu bude potvrzovat zaostření na středový bod a měřit expozici.

 

Catch-in focus, focus trap, neboli záchytné ostření

Další užitečnou funkcí pro manuálně ostřené objektivy je možnost aktivovat záchytné ostření. Nejprve se přesvědčíme, že náš objektiv je buď bajonetový manuál (K, M, A) nebo M42 se zkratovanými piny. Následně se odebereme do CUSTOM MENU, najdeme položku záchytné ostření a zapneme.

Nyní fotoaparát přepneme do AF-S režimu, kdy u normálního objektivu běhá motorek autofocusu. Máme ale manuální objektiv, takže se aparát zachová jinak :) Ideální postup je takový, že přeostříme objektiv na doraz nekonečna, stiskneme naplno spoušť, což nic neudělá, a držíme stisknutou. Zkomponujeme na objekt který chceme na fotce ostrý a manuálně za stálého držení spouště otáčíme ostřícím prstencem objektivu. V momentě, kdy středový senzor autofokusu zachytí "ostro", fotoaparát sám ihned střelí snímek.

S trochou cviku je tato metoda velice rychlá a také přesnější, než čistě manuální ostření s čekáním na potvrzení zaostřeného středu.

 

Jako bonus lze tuto funkci použít i u některých autofokusových objektivů s mechanickým náhonem, pokud držíme při ostření zmáčklý uvolňovač bajonetu. Rozdíl je tu ale v tom, že nám naprázdno běhá motorek (což by mu nemělo nijak kazit náladu :)

Zároveň je u toho snadné pochopit, jak funguje fázový autofokus, totiž že aparát si měří i na rozostřeném obrazu z objektivu fázi, přepočítá ji na údaj z čipu objektivu a dělá motorkem tak rychlé a tak dlouhé kroky, jaké jsou potřeba pro přesunutí elementu právě na oblast, kde bude obraz ostrý. Odtud je také snadné pochopit, co se děje, když nějaký objektiv soustavně špatně ostří a jak se to napraví. Při malé úchylce se dá věc napravit u K20D a K7 korekcí ostření v aparátu. U ostatních případů je potom třeba objektiv odeslat s tělem do servisu, kde obojí zkalibrují. Pokud je objektiv mimo toleranci, nahrají do jeho čipu upravené souřadnice a bude je poté tělu předávat správně a tělo bude posílat ostřící elementy motorkem na správné místo.

 

 

Úprava M42-AUTO objektivu na klasický M42 s manuálně stavitelnou clonou

Pokud se vám podaří získat nějaký M42 objektiv z pozdější doby (80-90 léta) velmi pravděpodobně bude mít na spodní straně kolíček a bude mu chybět clonící přepínač. Zaclonit na nastavenou hodnotu půjde jen zmáčknutím kolíčku. Bez úpravy tedy budeme schopní fotit pouze naplno otevřeným objektivem.

Primitiva, a není jich málo, hned napadne zalít zastrčený kolíček vteřinovým lepidlem. Daleko lepší a hlavně vratné ale je, na kolíček nasadit kousek izolace svlečené z drátu nebo třeba kousek trubičky z propiskové náplně.

Jak na to si ukážeme na objektivu Valdai HELIOS 44-M4 58mm F2 v M42 AUTO provedení z pozdější doby.

Helios a redukce na M42 objektivy.

 

Nejprve odšroubujeme šroubky, které drží spodní víko objektivu se závitem a otvorem pro kolíček.

 

Na kolíček nasoukáme takový kousek izolace, aby při zpětném zasunutí do dírky v krytu kolíček nekoukal ven.

 

A vše složíme zpět. Nyní je kolíček zapuštěný a můžeme clonu ovládat clonovým kroužkem. Objektiv není nijak znehodnocen.