Něco z historie PENTAXu:

Historie společnosti sahá do roku 1919, kdy byla v Japonsku založena s názvem Asahi Optical Joint Stock vyrábějící zejména brýle. Během třicátých let se přerodila v Asahi Optical a začala s produkcí dalekohledů, objektivů i fotoaparátů. Přesto, že dnes není Pentax tolik znám, v šedesátých (miliony prodaných fotoaparátů), sedmdesátých i osmdesátých letech (již 10 milionů prodaných zrcadlovek) byl jedním z nejvýznamějších hráčů na poli profesionální středoformátové i hobby 35mm fotografie. I nejstarší závitové Takumary z Asahi dodnes platí za vynikající objektivy. Z továren Pentaxu také pochází spousta vysoce hodnocených objektivů nejen pro 35mm formát.

I v současnosti ručně skládané a kalibrované Limited objektivy si v ničem nezadají s Leicou nebo Zeissem. FA 43/1.9 limited se pro Leicu dokonce vyráběl, neboť je považován za nejostřejší objektiv tohoto formátu vůbec. FA31/1.8 limited, další z FA Ltd. trojice, je považován za jeden z nejlepších autofokusových objektivů vůbec.

V padesátých letech firma položila základy klasickým zrcadlovkám se sklopným zrcátkem svým AsahiflexemII a jen o pár let později se objevil první hranolový hledáček - pentaprism. Následovala první zrcadlovka na světě s TTL měřením expozice. Pentax se jako první zajímal o výrobu zrcadlovky s TTL automatickým ostřením, což vyústilo v autofokusový objketiv. V roce 1987 pak Pentax do světa vypouští první zrcadlovku SFX s integrovaným autofokusem a TTL bleskem. V roce 2001 se objevila profesionální 35mm špička v podobě MZ-S, ale již v roce 2000 Pentax představil 6Mpix digitální zrcadlovku MZ-D s FF čipem o velikosti kinofilmového pole. Vzhledem k menšímu zájmu a předběhnutí doby byl ale projekt upozaděn a pokračovalo se s *Ist a digitální verzí *IstD, *IstDs. V roce 2006 se pak objevují K100D a K10D, fotoaparáty znamenající zlomový bod moderní digitální historie Pentaxu.

A není to jen "kinofilmová" 35mm historie, i dnes je pro spoustu náročných profesionálů dostupný středoformátový program se špičkovými MF i AF objektivy 645 a 67 systému - věci, kterou jinak známe od Hasselbladu a Mamyie.

 

 

Pentax 67II s objektivy

 

Část filmového Pentax 645 systému

 

 

 

Dnes je k dispozici např. digitální středoformátový Pentax 645Z s 50mpix snímačem a kompletní sestavou objektivů, který navazuje na svého předchůdce 645D, který byl počátkem digitálního středoformátu Pentax. Pro srovnání firmy Canon ani Nikon se ke středoformátu nikdy nedopracovaly.

 

Středoformátový digitální Pentax 645Z

 

Středoformátový digitální Pentax 645D

 

 

Asi největší renomé získaly Pentaxu antireflexní SMC Super-Multi-Coating vrstvy, které v době uvedení (1971) předběhly dobu a dodnes platí za úplnou špičku. Jedná se o sedmi a dnes i vícevrstvé povrchové úpravy elementů zvyšující prostupnost světla čočkami, přenos kontrastu, barevné podání a snižující odrazy a závoje v protisvětle.

Další produkce se zaměřovala na dalekohledy, mikroskopy, zeměměřičské přístroje, medicinskou optiku (endoskopy, kolonoskopy, bronchoskopy, gastroskopy atd..), kamerové objektivy pro jiné výrobce, průmyslové a bezpečnostní CCTV kamery s padesátiletou tradicí a další..

 

Značku Pentax skoupila firma Hoya, která po uvedení fotoaparátů K7, K5, K3 apod. prodala divizi Pentax Imaging firmě Ricoh, která vlastní značku doteď. Výroba endoskopů a některá další optická výroba zůstala v majetku firmy Hoya.

 

https://www.dpreview.com/products/pentax/cameras?subcategoryId=cameras - Kompletní soupiska Pentaxích fotoaparátů digitální éry

 

 

 

http://clanky.katalogfotoaparatu.cz/zajimavosti/866-historie-uspechy-pentax/

http://eshop.foto-sam.cz/index.php?main_page=klubpent - obsáhlá soupiska milníků a úspěchů

http://www.fotografovani.cz/art/df_trendy/okenko-do-historie-3-pentax.html - větší článek s profilem společnosti

http://www.bdimitrov.de/kmp/index.html - stránka Bojidara Dmitrova se souhrnem všech těl, objektivů a doplňků pro Pentaxy s K bajonetem