Zpětná kompatibilita systému

Na všechna digitální těla Pentax je možné nasadit jakýkoliv objektiv s pentaxím bajonetem kdy vyrobený za posledních cca 40 let (K, KAF, KAF2, KAF3). Dále je možné bez potíží používat s jednoduchou redukcí závitové M42 objektivy (dříve velmi rozšířený univerzální závit - podrobnosti níže). Na fotoaparát lze také nasadit špičkové středoformátové pentaxí objektivy pro 645 a 67 formát. S trochou snahy je možné nasadit i některé starší objektivy nikonu. Se všemi objektivy fotoaparát měří expozici, stabilizuje a u manuálně ostřených potvrzuje zaostření na středový bod. U manuálních objektivů je ještě možné použít funkci focus-trap. Funguje to tak, že s přepínačem na poloze AF-s a zmáčknutou spouští ostříte s manuálním objektivem a v momentě, kdy AF systém aparátu uzná obraz za ostrý, ihned sám spustí závěrku. Umožňuje to celkem pohodlně ostřit i s manuálními objektivy

Výhodou je, že Pentax zachoval při přechodu z M42 závitu na K bajonet registrační vzdálenost - 45,5mm, takže pro použití takových objektivů stačí jednoduchá a levná kovová redukce. Na aukcích a po bazarech lze najít velké množství zajímavých a mnohdy skvělých objektivů právě s M42 závitem a to občas za velice příjemné ceny (Meyer Optik Görlitz - Pentacon, Porst, Hanimex, Revue, Cosina, KMZ, Valdai, Carl Zeiss...)

Těla disponují motorem i SDM/DC kontakty, takže automaticky ostří se všemi autofokusovými F/FA/FAJ/DFA/DA objektivy pentaxu i objektivy jiných výrobců s KAF/KAF2 bajonetem.

 

 

Naprosto unikátní specialitou je pak Pentax SMC - F 1.7x AF Adapter, což je 1.7x telekonvertor s pohyblivými členy optiky, pomocí nichž lze automaticky doostřovat s jakýmkoliv nasazeným objektivem. Tento adaptér se sice již nevyrábí, ale není problém jej na e-bay koupit a vesele jej používat.

 

Takto to potom vypadá třeba s M42 Industarem 50/3.5:

 

 

 

 

 

 

Přehled pentaxích bajonetů od počátečního K po aktuální KAF2:

 

 

 

 

 

V poslední době přešel RICOH na KAF4 bajonet, což je modernější verze s clonou ovládanou elektronicky bez clonové páky. Pro práci s těmito objektivy je nutný minimálně fotoaparát K3 nebo novější K3II, K70, KP, K1, K1II. Na starších modelech nefunguje ovládání clony. Patří sem DA55-300 PLM, DFA*50/1.4, DFA70-210 a připravovaný DFA*85/1.4