Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


Čištění objektivů

Nedá se nic dělat, čas od času se objeví na objektivech různý humus :) Rozhodně se nesnažte cokoliv z čoček utírat kapesníky, papírovými ubrousky nebo rádoby čistícími gumo-grafitovými konci štětečků od Hamy.

Pro nejnutnější čištění pořiďte foukací balónek, kterým jde hodně prachu z objektivu neškodně odfouknout, a hlavně několik mikrovlákonových hadříků. Hodí se nosit jednu menší čistou na čočky, která bude stále v sáčku a použita jen pro objektivy. Po nějaké době je potřeba ji nahradit novou, aby se mastnota z rukou a nahromaděná špína znova neroztíraly na objektivy. Na čočky objektivů nedýchejte, časem vám vaše ústní výpary naruší antireflexní vrstvy, což je několik nanometrů vakuově napařeného kovu na skle. Lépe je mít s sebou trochu destilované vody v lahvičce s kapátkem. Druhý hadřík - třeba i větší a docela levnou tzv. švédskou mikrovláknovou utěrku si do kabele přihoďte na generální úklid, jako je utření displeje, foťáku, objektivů nebo blesku zvenku atd. Na odstranění různé nalepené špíny, co se po čase zachytí ve vzorku gumových ostřících a zoomových prstenců, pak stačí houba na nádobí, kterou při čištění navlhčíme. Případně měkký kartáček na zuby. Samozřejmě čistý a na zubech nikdy nepoužitý.

Důkladné čištění optiky v domácích podmínkách je potom trochu jiná kapitola. Budeme k tomu potřebovat dostatek vatových tyčinek (pozor na materiál ať neobsahuje nic hrubého),  90% isopropylalkohol nebo čistější, destilovanou vodu. Nejprve navlhčenými tyčinkami krouživými pohyby zbavíme objektiv veškeré mastnoty a nečistot, přičemž vatové tyčinky po vyčištění malé části čočky vyhazujeme. Na tyčinky netlačte a nepoškrábejte antireflexní vrstvu. Na konci tohoto procesu nám zbude dokonale čistá čočka, na které zbude duhový nádech zaschlého isopropylu. Toho se zbavíme obdobným procesem s tyčinkami navlhčenými zlehka destilovanou vodou. Po skončení procesu zbude krásně průzračná čočka bez odlesků. Takto je třeba vyčistit nejen čelní čočku, ale i zadní.

Pokud často fotíte v podmínkách, kdy je objektiv neustále vystaven nepřízni okolí, je vhodné zvlášť u dražší optiky investovat do krycího filtru. Lze použít UV filtr nebo přímo ochranný "protector" filtr. Filtr na objektivu také může objektiv zachránit při pádu na zem.

 

 

Čištění snímacího čipu

Se snímacím čipem je to zase jiná kapitola. Konkrétně spíše s tzv. low-pass filtrem, což je skleněná destička umístěná kousek před čipem. Její funkce spočívá v tom, že prach, který se na ní zachytí je při běžných clonových číslech rozostřený a není příliš patrný v obraze. Pokud ale vyfotíme prosluněnou oblohu a uvidíme na fotce tmavé flíčky, nezbývá než jednat :)

Prach na snímači je nejlépe vidět, když si třeba na monitoru promítnete bílou plochu, na fotoaparátu nastavíte P, ISO100, clonu kolik jen pujde na max, třeba F22 nebo F32 apod. A s objektivem namířeným na bílou plochu tak, aby pokryla celý obraz, uděláte snímek. Ten si pak prohlédnete a uvidíte tam něco jako:

 

 

Fotoaparáty od K100D dál sice mají vestavěné otřepávání čipu a počínaje modely K7 a Kx ještě ve vyspělejší podobě ultrazvukového otřepávání pouze low-pass filtru, ale přesto se stává, že staticky nabité částečky prachu se za čas zachytí na low-pass filtru a nechce se jim spadnout na lepivý proužek ani při opakovaném aktivování čistící funkce.

Rovnou zapomeneme na totální hovadinu - ofukovací balónek. Ten se hodí jedině tak na ofoukání prachu z objektivu a vnějších částí (záhybů) foťáku, nebo na klystýr pro mimina. Pokud s ním zkusíte "čistit snímač", pouze rozmetá prach po celém vnitřku foťáku.

Místo toho se poohlédneme po Pentax O-ICK1 sadě na čištění senzorů. (např: tady nebo tady nebo tady nebo tady)

 

O-ICK1 kit                                                  Lízátko a bloček lepivých papírků

 

Sada se skládá z lepivého gelového lízátka na tyčince a lepivých papírků. Nabijeme naplno bateri a v menu aparátu zvolíme položku čištění čipu. Zapneme a sklopí se zrcátko. Foťák nesmíme během čištění vypnout, zrcátko by se sklopilo zpět a mohlo by se střetnout s čistítkem! I z tohoto důvodu je nutné mít nabitou baterii, jinak není sklopení zrcátka ani umožněno. Lízátkem se decentním tlakem postupně oťapká low-pass filtr a na lízátku nalepené částečky prachu se následně otisknou do papírku. Ideální je mít foťák bajonetem dolů nebo aspoň ho nechat stát bajonetem na stranu, aby nám na odhalený snímač nepadal další prach. Lízátko je měkké asi jako želatinový medvídek, což značně redukuje pravděpodobnost prasknutí low-pass filtru i při silnějším zatlačení, ale stejně pozor na to.

 

Takto jsem si čistil K20D:

 

 

Jeden obtiskovací čistící papírek pro lízátko mi vydrží na několik čištění čipu a když už byl celý použitý, slouží mi dál k utírání lízátka po čištění zrcátka, matnice nebo hranolu, což jsou další aplikace, na které se lízátko hodí. Sada papírků očividně vydrží i nadšenému uživateli několik let, takže investice do sady se bez debat vyplatí. Výhodou také je, že na rozdíl od mokrých sad vám nezabaví na letišti lahvičku s roztokem, lízátko nenechává na senzoru šmouhy ani špínu u krajů a v případě potřeby se dá čistit i někde v autě, v restauraci a jiných prostorách v závětří i během cest. A mít spousty zkažených fotek s fleky nikdo nechce.

Podobné čistítko vyrábí take Eye-lead a dají se najít různé další kopie na aliexpressu, ebay a podobných webech, ale originál nenechává na low-pass filtru stopy jako levnější čistítka z obyčejného měkčeného silikonu.

Pokud máte na snímači kapky oleje z mechaniky závěrky nebo zrcátka, nezbývá než tzv. mokré čištění. Zde na řadu přicházejí swaby, což jsou alkoholem lehce napuštěné tyčinky, kterými se senzor přejede. Jsou jednorázové a hodí se na opravdu hodně znečištěný snímač. Nouzovou alternativou může být rožek čisté nové mikrovláknové utěrky velmi lehce navlhčený isopropylem. Tímto se pomocí pinzety kapka opatrně setře. Pozor ale na škrábanec způsobený pinzetou nebo jiná poškození.

Nemáte-li jistotu v rukou při drobných pohybech, nechte radši čištění snímače někomu zkušenějšímu. Jakékoliv poškození snímacích vnitřností fotoaparátu se opravuje jen velmi nákladně, neboť vyžaduje velkou rozborku skoro celého aparátu. U starších modelů už se takový zásah blíží ceně druhého těla z bazaru..

 

Ke kitu a mikrovláknovým hadrám bych ještě doporučil obstarat si malou pinzetku s tupými 2-3mm širokými packami na vyndávání matnic (cca 40 Kč v lékárně) a čistý štětec s dlouhými jemnými štětinami na vyšprtnutí prachu ze záhybů u objektivů, kolem tlačítek nebo u okuláru hledáčku.

 

 

 

Má-li někdo z Brněnských kolegů prach na snímači, můžu vyčistit za 100,- během 10-15 min na počkání.
Stačí se domluvit e-mailem a dopravit ke mně plně nabitý foťák v domluvenou dobu.