Systém blesků

Nestačí vám integrovaný výklopný blesk, chcete používat blesk s krátkými časy závěrky, nebo jste majiteli K-3II či K-1, které blesk nemají?


Pentaxí zrcadlovky jsou osazeny standardní paticí pro externí blesky, která se používá mnoho desítek let. Společným bodem pro všechny systémy je však tradičně jen středový kontakt, zatímco každý výrobce používá pro pokročilé funkce několik dalších. Vlastní pentaxí komunikační protokol se nazývá P-TTL a umožňuje tělu pomocí měřicího předblesku obliknout scénu a následně nastavit odpovídající výkon blesku. Systémové blesky také umí HSS (Hi Speed Synchro) protokol, který umožňuje používat blesk u časů kratších než 1/180s. Klidně i pro 1/8000s. Ovšem ej nutno počítat s tím, že v tomto režimu musí blesk kvůli štěrbinové závěrce bliknout do záběru několikrát, takže se tím omezí jeho celkový výkon.

Systém nabízí i nativní možnost bezdrátového režimu (wireless). Netřeba pořizovat rádiové odpalovače nebo kabely, pokud chcete fungovat nalehko. Stačí pentaxí blesky AF-360 nebo AF-540, na fotoaparátu vyklopit vestavěný blesk, velký externí blesk vzít do ruky nebo někam položit a můžete jej vesele používat bezdrátově. Na výběr je dokonce šest na sobě nezávislých kanálů, takže lze rozmístit po prostoru třeba i 20 blesků v šesti skupinách a libovolně je odpalovat. Vzdálené blesky jde samozřejmě ještě pohodlněji odpalovat i nasazeným systémovým bleskem v patici.

Pentaxí vlastní blesky také umí tzv. Slave 2 režim, kdy je možné blesky odpalovat jakýmkoliv zábleskem, ale jsou natolik chytré, že je neodpaluje měřící předblesk PTTL ale až hlavní blesk.

K bleskům jsou dostupné i kabely různých délek pro propojení patic přímo od Pentaxu, ale i od různých dalších výrobců.

Pro rádiový dálkový odpal je ideální Cactus V6II.

 

V současnosti dostupné paticové blesky pro Pentax systém jsou:


Doprodeje:
Pentax AF200 FG - pevná hlava, 4x AA
Pentax AF360 FGZ - výklopná hlava, 4x AA
Pentax AF540 FGZ - výklopná a otočná hlava, 4x AA, konektor pro powerpack, konektor pro synchrokabel

METZ MB 36 AF-5 - výklopná hlava, 4x AA
METZ MB 44 AF-2 - výklopná a otočná hlava, 4x AA
METZ MB 58 AF-2 - výklopná a otočná hlava, 4x AA, přísvitový reflektor

Sigma EM-530 DG ST - výklopná a otočná hlava, 4x AA
Sigma EF-530 DG - výklopná a otočná hlava, 4x AA


Nové:
Pentax AF160FC Macro - kruhový makroblesk
Pentax AF201FG - jednoduchý blesk na 2x AA, výklopná hlava
Pentax AF360 FGZ II - výklopná a otočná hlava, utěsněný, 4xAA, kovová noha, bílá LED
Pentax AF540 FGZ II - výklopná a otočná hlava, utěsněný, 4x AA, kovová noha, bílá LED

METZ MB 26 AF-2 - malý výklopný blesk, LED dioda pro video
METZ MB 52 AF-1 - výklopná a otočná hlava, 4x AA
METZ MB 64 AF-1 - výklopná a otočná hlava, 4x AA, přísvitový reflektor
METZ MB M400 - výklopná a otočná hlava, 4x AA, LED dioda pro video

Sigma EM-140 DG - kruhový makroblesk
Sigma EF-610 DG - výklopná a otočná hlava, 4x AA

* U blesků METZ je pro správnou funkci na K-1 a K-70 (a zřejmě i čehokoliv novějšího) nutno nahrát poslední firmware. U blesků Sigma je fungování s těmito novými těly otázkou..

 

Srovnání starší a nové generace AF-540 je tu: https://www.pentaxforums.com/forums/125-flashes-lighting-studio/241786-540-fgz-ii-first-impressions-vs-540-v1.html

Pěkná stránka porovnávající různé blesky pro Pentax je tu: http://pttl.mattdm.org/

 

Samozřejmostí je také odpal blesku přes středový kolík, takže lze používat i různé staré blesky z dob filmu. Jen je zde potřeba dát pozor na jejich spínací napětí. Některé staré potvory totiž pouští přes patici a kolík stovky voltů, což digitální foťák dokáže poškodit. Je tedy potřeba se zaměřit na takové, kde je toto napětí omezeno na úroveň nejlépe do 24V.

Pozor také dejte, pokud narazíte na starší Pentaxí blesky osmdesátých a devadesátých let, neboť neumí P-TTL a pokud nemá konkrétní model možnost manuálně nastavit výkon, vždy vám jen naplno blikne. Příkladem které se občas objevují jsou třeba AF500FTZ (nutno nastavit výkon manuálně), nebo starší kruhový makroblesk AF140C (umí jen naplno blesknout).

 

Soupis blesků pro Pentax je také k nalezení na https://www.pentaxforums.com/accessoryreviews/Flash-Equipment-Legacy-i165.html

 

Co se napájení blesků týká, tak zde je pravidlo jednoduché:

Nejrychleji cyklují blesky s alkalickými AA články. Ale je to docela drahá sranda. Na druhou stranu na důležité focení se vyplatí.
Na druhém místě jsou Ni-Cd články, které ale již neseženeme kvůli ekologteroristům. A i tak měly relativně malou kapacitu kolem 700-900mAh.
A samozřejmě největší kapacitu poskytují Ni-Mh články. Osvědčily se mi Sanyo 2500mAh a 2700mAh.

K nabíjení AA článků používám procesorovou nabíječku Maha C9000, která je nepřekonatelná a umí nastavit pro každou šachtu separátní program, separátní proud a umí také cyklovat  několika metodami. Levnější variantou budiž některý z Voltcarftů cca od 700,- výše, které umožňují separátně nastavit nabíjecí proudy pro každou šachtu v několika úrovních.